Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dobra, dobra, tylko nie znajdźcie sobie winnego ruska za wszystkie barbarzyństwa na Odzyskach. Co ruskie rozwaliły, to rozwaliły - ale sporo też rozwalili nowi, POLSCY mieszkańcy. Sporo udało się zniszczyć, może i najwięcej - bo krajobraz - dopiero po wejściu do UE i uzyskaniu pieniędzy. Na przykład wymiana poniemieckich nawierzchni z bazaltowej kostki na polbruk.
Takie np. Darłowo - 0% zniszczeń wojennych. Komuchy postawili blok naprzeciw najlepiej zachowanego gotyckiego zamku w Polsce. To mogło by być najlepiej zachowane zabytkowe miasto nad Bałtykiem, turystyczna perła, a jest tak obesrane tandetą i kiczem, że żaden turysta z Zachodu tam nie przyjedzie, bo się brzydzi.
Pewnie, że daleko nam do ruskich w niszczeniu, ale od razu widać, że my jedna słowiańska rodzina.
@en.en
A co dopiero powiedzieć o krainie najbardziej (NIEGDYŚ) nasyconej pałacami i zamkami w Europie - Dolnym Śląsku? 80% Polaki zrujnowali doszczętnie. Co z tego, że nie czołgami i w pół wieku. Efekt jest TEN SAM.
już oceniałe(a)ś
9
0
@en.en
Tak, święta prawda. Wszędzie tak było. W moich okolicach był gotycki zamek w Złocieńcu (Pomorze Zachodnie), tylko miał pecha, bo był zamieszkały przez wieki i przebudowywany, więc wyglądał trochę jak pałac, nie dało się tam "wcisnąć" Piastów. Po wojnie stał nietknięty. Najpierw był rozkradany. Potem zaczął się walić. W latach 6tych wojsko wysadziło resztki w powietrze... Był gotycki zamek. Jest trawnik. Sami to zrobiliśmy...
już oceniałe(a)ś
4
0
to wlasnie byla taktyka ruskich totalna zemsta na niemcach za swoje krzywdy taktyka spalonej ziemi nie tylko jeden elblag zostal tak zniszczony krolewiec , kostrzyn szczecin , wroclaw i wiele innych , ktore zostaly zmiecione bo byly niemieckie , ale takie sa dzikie prawa wojny
@pertowski
O Słupsk nie było walk, ale Ruscy spalili całą starówkę.
już oceniałe(a)ś
9
0
@pertowski
Akurat Wrocław zniszczyli Niemcy. Więc powoli w ocenach. Poza tym po tym, co zrobili Niemcy w ZSRR nie dziwię się chęci zemsty. Nawet głupiej, niszczącej substancję potrzebną później do życia.
już oceniałe(a)ś
1
4
@pertowski
ruscy weszli do Legnicy przy minimalnym oporze Niemców. zdobyli miasto a potem spalili.
już oceniałe(a)ś
7
0
@wieslaw_m
Podobnie Koszalin.
już oceniałe(a)ś
6
0
@Kugelmas
Tak sądzisz? Może zainteresuj się faktami a nie opowieściami rodem z imienin cioci
już oceniałe(a)ś
2
2
@Kugelmas
To znaczy, że Niemcy planowo niszczyli Wrocław? Czy Wrocław został zniszczony bo był ogłoszony twierdzą i Niemcy zajadle się bronili.
W sumie Wrocław i tak miał szczęście w nieszczęściu, bo sporo został starej zabudowy, w porównaniu do Elbląga.
już oceniałe(a)ś
6
0
@Kugelmas (Akurat Wrocław zniszczyli Niemcy):

Niemcy też, ale trudno ocenić, kto najbardziej; zaczęli NIemcy, wyburzając część domów w ramach przygotowywania pozycji obronnych, potem dołączyli Ruscy ostrzeliwując miasto; po zdobyciu zaczęli je palić, bo taki mieli obyczaj, a potem nastał PRL i jeszcze było co wyburzać - spory kawał starówki rozebrano już po 1945.
już oceniałe(a)ś
0
0
@wieslaw_m (ruscy weszli do Legnicy przy minimalnym oporze Niemców):

miasto nie było bronione i Ruscy oczywiście podpalili je, ale tylko zamek i okolice z tego spłonęły; drobiazg w stosunku do tego co zniszczono za Gomułki i potem - stare miasto wyburzono niemal w całości właśnie wtedy i zabudowano na nowo blokami z wielkiej płyty.

Nb. po rytualnym paleniu centrów zdobytych maist przez Ruskich, właśnie socjalistyczne przebudowy miast w stylu peerelowskiego modernizmu najbardziej zmieniły miasta na "Ziemiach Odzyskanych" - poza Legnicą i Wrocławiem, gdzie dużo było starej zabudowy, tak zmieniono np. Lwówek Śląski, piękne i nie ruszone dotąd przez wojny miasto, z renesansowymi kamienicami, które rozebrano niemal w całości w obrębie murów, które, poza kościołami i ratuszem, są jedyną pozostałością dawnej historii.

Inne miasta "modernizacja" dotknęła w mniejszym stopniu, pewnie z braku kasy.
już oceniałe(a)ś
0
0
Ruski ład tam zapanował do fundamentów
już oceniałe(a)ś
4
0
Wiele lat temu, przez kilka lat mieszkałam w Elblągu, ale nigdy nie widziałam takich zdjęć Elbląga.
Wielki basen pamiętam, jako dziecko chodziłam tam się kąpać z innymi dzieciakami z podwórka, pamiętam, że w okolicach basenu była piękna kaskada, pamiętam też Bażantarnię. Mam plan odwiedzenia Elbląga by zobaczyć jak zmieniło się miasto mojego dzieciństwa.
już oceniałe(a)ś
2
0
To była wojna. Jedni atakowali, a drudzy się bronili.
Nie należy także zapominać o bombardowaniach alianckich (Szczecin). Ale jak pisałem- to była wojna.
już oceniałe(a)ś
1
0
Miasto nudne, bez życia. Historia obeszła się okrutnie.
już oceniałe(a)ś
4
3