Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dobra, dobra, tylko nie znajdźcie sobie winnego ruska za wszystkie barbarzyństwa na Odzyskach. Co ruskie rozwaliły, to rozwaliły - ale sporo też rozwalili nowi, POLSCY mieszkańcy. Sporo udało się zniszczyć, może i najwięcej - bo krajobraz - dopiero po wejściu do UE i uzyskaniu pieniędzy. Na przykład wymiana poniemieckich nawierzchni z bazaltowej kostki na polbruk.
Takie np. Darłowo - 0% zniszczeń wojennych. Komuchy postawili blok naprzeciw najlepiej zachowanego gotyckiego zamku w Polsce. To mogło by być najlepiej zachowane zabytkowe miasto nad Bałtykiem, turystyczna perła, a jest tak obesrane tandetą i kiczem, że żaden turysta z Zachodu tam nie przyjedzie, bo się brzydzi.
Pewnie, że daleko nam do ruskich w niszczeniu, ale od razu widać, że my jedna słowiańska rodzina.
@en.en
A co dopiero powiedzieć o krainie najbardziej (NIEGDYŚ) nasyconej pałacami i zamkami w Europie - Dolnym Śląsku? 80% Polaki zrujnowali doszczętnie. Co z tego, że nie czołgami i w pół wieku. Efekt jest TEN SAM.
już oceniałe(a)ś
9
0
@en.en
Tak, święta prawda. Wszędzie tak było. W moich okolicach był gotycki zamek w Złocieńcu (Pomorze Zachodnie), tylko miał pecha, bo był zamieszkały przez wieki i przebudowywany, więc wyglądał trochę jak pałac, nie dało się tam "wcisnąć" Piastów. Po wojnie stał nietknięty. Najpierw był rozkradany. Potem zaczął się walić. W latach 6tych wojsko wysadziło resztki w powietrze... Był gotycki zamek. Jest trawnik. Sami to zrobiliśmy...
już oceniałe(a)ś
4
0
to wlasnie byla taktyka ruskich totalna zemsta na niemcach za swoje krzywdy taktyka spalonej ziemi nie tylko jeden elblag zostal tak zniszczony krolewiec , kostrzyn szczecin , wroclaw i wiele innych , ktore zostaly zmiecione bo byly niemieckie , ale takie sa dzikie prawa wojny
@pertowski
O Słupsk nie było walk, ale Ruscy spalili całą starówkę.
już oceniałe(a)ś
9
0
@pertowski
Akurat Wrocław zniszczyli Niemcy. Więc powoli w ocenach. Poza tym po tym, co zrobili Niemcy w ZSRR nie dziwię się chęci zemsty. Nawet głupiej, niszczącej substancję potrzebną później do życia.
już oceniałe(a)ś
1
4
@pertowski
ruscy weszli do Legnicy przy minimalnym oporze Niemców. zdobyli miasto a potem spalili.
już oceniałe(a)ś
7
0
@wieslaw_m
Podobnie Koszalin.
już oceniałe(a)ś
6
0
@Kugelmas
Tak sądzisz? Może zainteresuj się faktami a nie opowieściami rodem z imienin cioci
już oceniałe(a)ś
2
2
@Kugelmas
To znaczy, że Niemcy planowo niszczyli Wrocław? Czy Wrocław został zniszczony bo był ogłoszony twierdzą i Niemcy zajadle się bronili.
W sumie Wrocław i tak miał szczęście w nieszczęściu, bo sporo został starej zabudowy, w porównaniu do Elbląga.
już oceniałe(a)ś
6
0
@Kugelmas (Akurat Wrocław zniszczyli Niemcy):

Niemcy też, ale trudno ocenić, kto najbardziej; zaczęli NIemcy, wyburzając część domów w ramach przygotowywania pozycji obronnych, potem dołączyli Ruscy ostrzeliwując miasto; po zdobyciu zaczęli je palić, bo taki mieli obyczaj, a potem nastał PRL i jeszcze było co wyburzać - spory kawał starówki rozebrano już po 1945.
już oceniałe(a)ś
0
0
@wieslaw_m (ruscy weszli do Legnicy przy minimalnym oporze Niemców):

miasto nie było bronione i Ruscy oczywiście podpalili je, ale tylko zamek i okolice z tego spłonęły; drobiazg w stosunku do tego co zniszczono za Gomułki i potem - stare miasto wyburzono niemal w całości właśnie wtedy i zabudowano na nowo blokami z wielkiej płyty.

Nb. po rytualnym paleniu centrów zdobytych maist przez Ruskich, właśnie socjalistyczne przebudowy miast w stylu peerelowskiego modernizmu najbardziej zmieniły miasta na "Ziemiach Odzyskanych" - poza Legnicą i Wrocławiem, gdzie dużo było starej zabudowy, tak zmieniono np. Lwówek Śląski, piękne i nie ruszone dotąd przez wojny miasto, z renesansowymi kamienicami, które rozebrano niemal w całości w obrębie murów, które, poza kościołami i ratuszem, są jedyną pozostałością dawnej historii.

Inne miasta "modernizacja" dotknęła w mniejszym stopniu, pewnie z braku kasy.
już oceniałe(a)ś
0
0
Ruski ład tam zapanował do fundamentów
już oceniałe(a)ś
4
0
Wiele lat temu, przez kilka lat mieszkałam w Elblągu, ale nigdy nie widziałam takich zdjęć Elbląga.
Wielki basen pamiętam, jako dziecko chodziłam tam się kąpać z innymi dzieciakami z podwórka, pamiętam, że w okolicach basenu była piękna kaskada, pamiętam też Bażantarnię. Mam plan odwiedzenia Elbląga by zobaczyć jak zmieniło się miasto mojego dzieciństwa.
już oceniałe(a)ś
2
0
To była wojna. Jedni atakowali, a drudzy się bronili.
Nie należy także zapominać o bombardowaniach alianckich (Szczecin). Ale jak pisałem- to była wojna.
już oceniałe(a)ś
1
0
Miasto nudne, bez życia. Historia obeszła się okrutnie.
już oceniałe(a)ś
4
3