W Elblągu dwóch mężczyzn odpowie przed sądem za złamanie domowej kwarantanny. Grozi im 5 tys. złotych grzywny, a służby sanitarne mogą nałożyć dodatkowo jeszcze większą karę administracyjną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsza kontrola miała miejsce w piątek po południu. Poddany domowej kwarantannie 29-letni mężczyzna nie otwierał policjantom drzwi i nie odbierał telefonów. Okazało się, że poszedł na zakupy. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 33-latka, który pomimo kwarantanny odwiedzał znajomych. Obydwie sytuacje będą rozpatrywane przez sąd.

Będą surowe konsekwencje

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w czasie epidemii koronawirusa, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb.

- W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy - mówi Jakub Sawicki z elbląskiej KMP. - Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę do 5 000 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

Epidemia koronawirusa. Zostańmy w domach

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Jednocześnie policjanci apelują do dzieci i młodzieży o stosowanie się do zaleceń, w szczególności zaniechanie kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Odpowiedzialność za dzieci i młodzież spoczywa na rodzicach i opiekunach.

- Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób. Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz najbliższych. Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń, bo to nasze wspólne dobro - dodaje Jakub Sawicki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem