Prace na Mierzei Wiślanej zbliżają się do końca, o czym świadczy m.in. rozbiórka nabrzeża tymczasowego, które było placem składowym. Prace postępują w dobrym tempie, pomimo silnych wiatrów i sztormów - zapewnia generalny wykonawca inwestycji konsorcjum NDI/Besix.
Zakończenie całej inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej zaplanowane jest na rok 2023, jak się okazuje wszystkie prace przebiegają zgodnie z założeniami, a pierwsze statki przepłyną przez kanał jeszcze w tym roku.
- Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez kanał na Mierzei Wiślanej. Nie chcemy wskazywać konkretnej daty, bo przed nami trudny element uruchomienia wrót wodoszczelnych. Cała inwestycja będzie miała wpływ na uruchomienie Polski wschodniej – obszarów, które nie miały szans na rozwój - tłumaczy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Wszystkie komentarze
"W okresie międzywojennym wzrost znaczenia elbląskiego portu nastąpił w latach 30 – tych. Największy obrót odnotowano w 1936r – pół mln ton. Przez port eksportowano: węgiel, koks, żelazo, pasze, mat. budowlane, nawozy; importowano: zboże, mąkę, tytoń, elementy maszyn."
W 1997 roku port Elbląg zarejestrował najwyższe przeładunki w wysokości 640 tysięcy ton, aż 620 tysięcy ton to był węgiel.
Mają rozmach pisdokraci - 3 mln ton węgla z Rosji chcą sprowadzić...
www.port.elblag.pl/page/show/5/przeladunki?lang=pl
"3 mln ton węgla z Rosji chcą sprowadzić..." - to jest twój wniosek, jaki udało ci się wyprowadzić z informacji, że prywatna firma potrafiła skorzystać z portu i uzyskać takie przeładunki już 25 lat temu, i robiąc to całkowicie uczciwie, korzystając z rynkowego mechanizmu, jakim był popyt na dany surowiec w Polsce (przypominam, że rząd w końcu uwalił to wszystko własnymi ręcyma)? I ten fakt niby oznacza, że pisowcy będa teraz sprowadzac 3mld ton węgla? Nie wiem jaki proces myślowy musiał zajść w głowie, żeby do tego dojść, ale proponuje udać się do specjalisty.